Czy operacja stulejki to jest to samo co obrzezanie

Stulejka, inaczej fimoza (łac. phimosis) to niemożność odprowadzenia napletka i odsłonięcia żołędzi prącia. Stan ten spowodowany jest obecnością włóknistego pierścienia na szczycie napletka i polega na zwężeniu jego ujścia.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Fizjologiczna stulejka dotyczy 96% nowonarodzonych dzieci i zanika z wiekiem. Według autorów granicą fizjologii jest wiek 3-4 lat. Z danych statystycznych wynika, iż wśród 3-latków odsetek chłopców prezentujących stulejkę wynosi 10%, a u 14-latków spada już do 1%. Stulejka poza dolegliwościami zdrowotnymi zaburza naturę estetyczno-higieniczną, a także sferę psychiczną mężczyzny. Zdarza się, że ogranicza, a w najcięższych przypadkach całkowicie uniemożliwia czynności seksualne.

W leczeniu stulejki wyróżniamy leczenie zachowawcze i operacyjne. Według Chirurgii pod redakcją prof. W. Noszczyka “stwierdzenie obecności stulejki jest zawsze wskazaniem do podjęcia leczenia chirurgicznego.” Rodzaj zabiegu jest uzależniony od stopnia zwężenia napletka i może przebiegać jako jego plastyka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach jako obrzezanie.

Plastyka napletka jest zabiegiem, w którym chirurg poszerza ujście otworu napletka. Polega to na podłużnym nacięciu w jednym lub kilku miejscach wzdłuż osi prącia. Następnie odpowiednie uformowanie i zszycie skóry powoduje pożądane poszerzenie napletka. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Całość trwa 30-60 minut. Proces rekonwalescencji wynosi zazwyczaj 7-10 dni. W tym okresie lekarze zalecają stosowanie ciepłych okładów na żołądź, stosowanie żeli intymnych do przemywania członka, ukłądanie prącia do góry, a także wstrzemięźliwość seksualną, zmniejszenie aktywności fizycznej oraz stosowanie maści zmniejszających bliznowacenie. Mimo niepodważalnych zalet plastyki (estetyka i mała inwazyjność) często dochodzi do nawrotu i ponownego zwężenia napletka.

O wiele bardziej skutecznym i często koniecznym zabiegiem w przypadku stulejki jest obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja, łac. circumcisio). Z punktu widzenia chirurgii to zabieg medyczny polegający na wycięciu części lub całości napletka, następnie odpowiednie uformowanie skóry okalającej żołądź. Zależnie od finalnego położenia blizny wyróżnia się obrzezanie typu low & tight (blizna bliżej żołędzi) i obrzezanie high & tight (blizna dalej żołędzi). Tę metodę cechuje bezpieczeństwo, pewność wyleczenia i brak nawrotów. Penis pozbawiony napletka zachowuje pełną sprawność, a powierzchnia żołędzi szybko regeneruje zdolność do odbiorania dotykowych bodźców.

Stulejka = obrzezanie?

Operacji stulejki nie można jednoznacznie utożsamiać z obrzezaniem. Obrzezanie jest jedną z operacyjnych metod leczenia stulejki. Również samego obrzezania nie można przypisać wyłącznie stulejce. Jest to termin znacznie szerszy, mający swoje wskazania nie tylko w medycynie. Obrzezanie może być zabiegiem profilaktycznym, zalecany bywa wówczas u dzieci z odpływami pęcherzowo-moczowodowymi; zmniejsza wtedy ilość nawracających zakażeń układu moczowego przez co wpływa na zahamowanie postępu choroby.

Według badań zrealizowanych przez British Journal of Urology International ilość zachorowań na HIV i AIDS w grupie obrzezanych mężczyzn spada aż o 50%. Poparta naukowo jest również teza, iż obrzezani mężczyźni chorują rzadziej na raka prącia.

Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) w swoich danych przedstawia, iż w 2007 roku na świecie zabiegowi obrzezania poddało się niespełna 665 mln mężczyzn powyżej 15 roku życia co stanowi aż 30% populacji świata. Z czego 70% z nich stanowili muzułmanie, u których jest to ważny obrzęd religijny. Polska należy do krajów o wskaźniku poniżej 20%.

Zgodnie z szacunkowymi danymi w Polsce w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadza się rocznie 13-14 tysięcy zabiegów obrzezania. Na refundację można liczyć jedynie wtedy, gdy sa do tego wskazania medyczne. W innych przypadkach pacjent ma szeroki dostęp do operacji w prywatnych placówkach. Ceny zabiegu wahają się od 400 do 2500 zł. Według danych NFZ liczba zabiegów wzrasta z roku na rok i z prognoz wynika, że będzie rosnąć.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…